Iš ko pagamintos?
Universalios padangos gamybos pradinė medžiaga yra tradicinės sudėties: guma, suodžiai, priedai silicio pagrindu, dervos, aktyvatoriai ir kiti užpildai. Ši sudėtis turėtų užtikrinti priimtinas transporto priemonės universalios padangos valdymo charakteristikas plačiame temperatūrų diapazone naudojant . Ir jau čia prasideda universalios padangos nesutaikomų prieštaravimų derinimo problemos.
Faktas yra tas, kad net žieminėms padangoms yra gana ryškūs medžiagų naudojimo temperatūros diapazonai: iki -20 ° C ir žemiau šios ribos. Priešingu atveju nei universalios padangos, kadangi jos gali prarasti stabilumą. Žemiausia leistina temperatūra, kurią pavyko pasiekti universalios padangos gamintojams, yra – 7 ° C. . Kartu reikia suprasti, kad universalios padangos naudojimas kelyje, suprantama, kad valdymas bus prastesnis nei ant žieminių padangų. Atitinkamai, esant aukštai temperatūrai vasarą – padidėjęs susidėvėjimas ir pablogėjęs valdymas dėl to, kad universalios padangos yra minkštesnės nei vasarinės.

Protektorius
Universalios padangos protektoriaus aukštis yra tarpinis tarp vasarinių ir žieminių. Tačiau universalios padangos raštas labiau primena žieminės padangos modelį: ta pati „blokinė“ modelio struktūra su lamelėmis laužytos linijos segmento pavidalu. Viena iš pagrindinių universalios padangos pliusų kuriuos įžvelgė universalios padangos kūrėjai – užtikrina gerą automobilio šoninį stabilumą (kitaip tariant, užtikrintą posūkį) ant asfalto. Būtent todėl universalios padangos darbinio paviršiaus kraštai (vadinamosios pečių zonos) yra suapvalinti, kaip ir vasarinėse padangose, todėl universalios padangos turi daug panašumų tiek su vasarinėmis, tiek su žieminėmis padangomis.
Viena iš krypčių ieškant kompromiso tarp vasarinių ir žieminių padangų yra universalios padangos, tačiau svarbi protektoriaus rašto struktūra ir forma. Šiuolaikinės sezoninės padangos turi kryptinį asimetrinį protektoriaus raštą:
- Pirmoji padangos darbinio paviršiaus pusė, esanti arčiau išorinės rato dalies, labiau turi „žieminį“ protektoriaus raštą (stačiakampius arba rombo formos blokelius).
- Kita pusė, esanti arčiau rato vidinės pusės – raštas su kryptine struktūra efektyviam vandens nutekėjimui – turi ryškų „vasarinį“ pobūdį.
Universalios padangos puikiai pasiteisino ant šlapios dangos ir per pirmuosius šalčius.
Universalios padangos – privalumai ir trūkumai
Taigi, universalios padangos pranašumai yra susiję tik su ekonominiais sumetimais:
- Universalios padangos naudojimas padeda sutaupant, kai reikia įsigyti papildomą sezoninių padangų komplektą, o kai kuriais atvejais ir ratlankius (jei automobilio savininkas nori mažiau rūpesčių dėl „batų keitimo“);
- Universalios padangos naudojimas pasireiškia sutaupant laiko apsilankymui padangų parduotuvėse ne sezono metu ir sezoniniam sandėliavimui garaže, pastogėje, balkone, spintoje ar kitoje sandėliavimo patalpoje, universalios padangos tokios problemos neturi.
Universalios padangos naudojimas turi ir trūkumų, kurių deja, kol kas yra žymiai daugiau nei privalumų:
- Universalios padangos saugaus naudojimo temperatūros diapazonas: gana siauras: – 7 o C … +15 o C;
- Universalios padangos yra praktiškai nenaudingos, kai naudojamos ant puraus sniego ir ledo. Išimtis yra šerkšnas, kuris atsiranda po pirmųjų šalnų, tuomet universalios padangos gali pasitarnauti;
- Universalios padangos nerekomenduojama naudoti esant aukštesnei (daugiau nei +25 ° C) temperatūrai vasarą: minkštos gumos valdymo savybių pablogėjimą apsunkina padidėjęs susidėvėjimas, todėl universalios padangos tokiu atveju nėra saugios;
- Universalios padangos tarnavimo laikas yra bent perpus mažesnis nei vasarinių ar žieminių vien dėl to, kad universalios padangos yra naudojamos ištisus metus. Taip yra nepaisant to, kad vasarą universalios padangos susidėvi greičiau nei kietesnės vasarinės padangos (o esant aukštesnei nei +15 ° temperatūrai – pastebimai greičiau).
Beje, ekonomiškas universalios padangos naudojimo visoms oro sąlygoms pagrįstumas taip pat nėra akivaizdus. „Swiss Touring Club“ (TCS) atstovai atliko paprastą žieminių ir vasarinių padangų komplekto eksploatavimo sąnaudų apskaičiavimą, palyginti su universalios padangos komplektų eksploatavimo išlaidomis per tą patį laikotarpį. Skaičiuojant buvo daroma prielaida, kad universalios padangos tarnaus perpus ilgiau nei žieminės (vasarinės), buvo atsižvelgta į padangų montavimo išlaidas. Atlikus skaičiavimus paaiškėjo, kad išlaidos abiem atvejais yra beveik vienodos (skirtumas nesiekė 4 proc.), todėl galima teigti, kad universalios padangos nepadės sutaupyti pinigų.
Iš kur ir kada atsirado?
Universalios padangos įkūrėjas – koncernas „GoodYear“, kuris pirmą kartą tokius gaminius Amerikos rinkai išleido 1979 m. (JAV žiema tiesiog šilta didžiojoje teritorijos dalyje), tačiau pirmasis bandymas išleisti universalios padangos tipą buvo nesėkmingas. Tik po 10 metų Dunlop pristatė savo universalios padangos tipą ir šį kartą jos buvo pripažintos.
Ilgą laiką pasaulyje nebuvo tiek daug žinomų kompanijų, kurios aktyviai užsiimdavo universalios padangos kūrimu ir reklama. Tarp šios rinkos senbuvių reikėtų pažymėti šias įmones: Dunlop, Pirelli, Hankook.
Per pastaruosius kelerius metus tokie pasauliniai gamintojai kaip Bridgestone , Michelin , Continental rimtai užsiima universalios padangos tipo gamyba.
Universalios padangos yra žymimos įvairiai, kadangi dar nebuvo nustatytas konkretus žymėjimas. Daugeliu atvejų ant vasarinių padangų šoninio paviršiaus galima rasti simbolius „M + S“ arba rečiau „Mud + Snow“ (angliškai sniegas + purvas). Kartais šiuos simbolius lydi snaigės piktograma.
Universalios padangos Rusijoje yra ženklinamos su užrašu „All Seasons“. Universalios padangos taip pat gali būti žymimos atitinkamomis piktogramomis: snaigė, lietus, saulė.
Būtent dėl to, kad tokie pavadinimai mažai pasako apie tikrąsias charakteristikas, universalios padangos pasižymi tuo, kad perkant reikia reikalauti atitikties sertifikato ir su juo susipažinti. Tik tokiu atveju galima būti tikriems, kad universalios padangos reklamoje ir informaciniame padangų palaikymu deklaruojamos bet kokiomis oro sąlygomis savybės yra garantuotos.
Universalios padangos gali būti vadinamos ir demisezoninėmis padangomis : idealus jų naudojimo variantas saugumo požiūriu yra perėjimas iš ankstyvo rudens į vėlyvą rudenį ir nuo ankstyvo pavasario iki vasaros pradžios, tuomet universalios padangos yra tinkamiausios.
Universalios padangos labai naudingas norint parduoti automobilį ar trumpo eksploatavimo poreikiui. Bet kokiu atveju, jei ant automobilio yra sumontuotos universalios padangos, visada turėtumėte žinoti, kad tokios universalios padangos gali būti nesaugios ar netinkamos naudoti tam netinkamu metu.