Kelių eismo taisyklės (KET)

autodalys-600x450Lietuvos jaunieji vairuotojai yra antri pagal neprofesionalumą Europos Sąjungoje po britų. Negi lietuviškos kelių eismo taisyklės yra tokios sudėtingos ir jas išmokti taip sunku?

Naujausi tyrimai skelbia, kad lietuviai vairuotojai yra žioplių vairuotojų sąrašo antroje vietoje po Didžiosios Britanijos vairuotojų. Būtent britai, neseniai išsilaikę teises, pasirodo, prasčiausiai išmano KET. Lietuviai taip pat nepasižymi didelių taisyklių išmanymu. Ar iš tikrųjų kelių eismo taisyklės Lietuvoje tokios sudėtingos ir niekaip neįkandamos jaunoms galvoms, nors matematika ir fizika – vieni juokai…

Kelių eismo taisyklės – tarptautinės

Lyginti KET išmanymo tarp tam tikrų šalių vairuotojų lygį yra gana paprasta, nes kelių eismo taisyklės yra tarptautinės. Kaip gi kitaip? Įsivaizduokite, jei visur kelių eismo taisyklės (KET) būtų skirtingos. Atvykęs iš vienos šalies į kitą  vairuotojas turėtų iš naujo jų mokytis, o nepakankamai gerai jas išstudijavęs, iš karto padarytų avariją arba bent KET pažeidimą. Tarptautinės taisyklės leidžia skirtingų šalių vairuotojams vairuoti visur vienodai.

Tiesa, skiriasi tik kai kurie momentai – kelių ženklinimas, leidžiami greičiai, kai kurie kelių ženklai. Taip pat būtina žinoti policijos požiūrį į tam tikrus lengvus KET pažeidimus. Pavyzdžiui Lietuvoje viršijant greitį iki 10 km/h galima sulaukti tik perspėjimo greitai nevažinėti, tuo tarpu Olandijoje bent 5 km/h viršytas greitis gali baigtis minimalia bauda.

Kelių eismo taisyklės mokyklose

Kelių eismo taisyklės yra pradedamos mokyti dar darželyje. Dažniausiai tai pėstiesiems skirtos KET dalys, kurios nusako, kaip kirsti gatvę ar eiti kelkraščiu. Supažindinus su šviesoforu vaikus mažėja rizika, kad jie papuls į avariją eidami per gatvę. Vėliau kelių eismo taisyklės mokomos ir pradinėje mokykloje. Vidurinėje mokykloje kursai baigiasi. Kartais apsiribojama kai kurių kelių eismo taisyklių priminimu klasės valandėlės metu, tačiau pamokų vis tiek yra per mažai. Patys svarbiausi kursai yra vedami jau vairavimo mokyklose abiturientams, kurie stengiasi kuo greičiau kursus baigti ir toliau ruoštis brandos egzaminams. Taip prasideda “studento sindromas” – viskas mokomasi paskutinę naktį, išlaikomi egzaminai, o po poros dienų viskas sėkmingai pamirštama. Jei mokykloje kiekvienais metais būtų privalomos kelių eismo taisyklių paskaitos ir kursai, gal tokio skuboto mokymosi ir nebūtų…

Kelių eismo taisyklės patikrinamos kas metai

Kelių direkcija kas metai organizuoja ne vieną renginį, kurio metu esantys vairuotojai gali pasitikrinti, ar nepaseno jų KET žinios. Kelių eismo taisyklės kas metai pasipildo vis naujais punktais, todėl būtina tikrinti vairuotojų žinias, ar jie įsisavina naujus pakeitimus. Kartais patyrę vairuotojai neišlaiko elementariausio KET egzamino, kurių dabar internete – devynios galybės. Tai tik parodo, kad Lietuvoje nepakankamai dėmesio skiriama kelių eismo taisyklių žinioms gilinti.

Ne vienas lietuvis, pabuvojęs užsienyje, įgauna daug vertingų žinių apie vairavimo kultūra. Iš pietuose esančių kraštų (Italijos, Turkijos, Egipto) yra parsivežama neįkainojama patirtis. Šiose šalyse vairuotojai vairuoja be kelių eismo taisyklių, bet avarijų būna nedaug, nes visi važiuoja įsitempę ir nuolat pypsėdami, tuo tarpu lietuviai mėgsta atsipalaiduoti, kas ir yra didelio avaringumo priežastis. Kelių eismo taisyklės, gaila, neišmoko vairavimo kultūros, kuria gali pasigirti Vakarų Europos šalių vairuotojai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.